Dezynfekcja (odkażanie) polega na niszczeniu chorobotwórczych drobnoustrojów zwanych też mikrobami, mikroorganizmami lub zarazkami. Do mikrobów należą: bakterie, pierwotniaki, wirusy, glony i niektóre grzyby. Wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy niewidoczne są dla oka i znajdują się praktycznie wszędzie: na przedmiotach codziennego użytku, urządzeniach sanitarnych, jak i we wdychanym przez nas powietrzu.
Należy zacząć oczywiście od podstawowej dezynfekcji, jaką jest dokładne mycie rąk. Ozonowanie jednak zapewni dekontaminację, czyli oczyszczenie wszelkich powierzchni oraz usunięcie i unieszkodliwienie substancji potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia. Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod, dzięki której można pozbyć się drobnoustrojów wywołujących wiele groźnych chorób, takich jak: kiła, trąd, cholera, gruźlica, wścieklizna, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych i infekcji skóry. Dezynfekcja polega na niszczeniu zarazków i ich form przetrwalnikowych w celu zapobieżenia przenoszeniu niebezpiecznych chorób. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć – na takiej zasadzie działa profilaktycznie ozonowanie. Wirus grypy może przetrwać od 5 godzin do 7 dni na powierzchni zewnętrznej w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia i przez ten czas pozostaje aktywny. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja. Drobnoustroje giną już od śladowych ilości ozonu. Działanie tego gazu polega na ingerencji w proces przemiany materii zarazków. Ozon przedostaje się przez błonę komórki bakterii blokując jej system odporności, a to z kolei prowadzi do jej całkowitego rozpadu.
Ozon należy do najsilniejszych utleniaczy, co skutkuje ponad tysiąckrotnie większą zdolność do usuwania wirusów, bakterii, grzybów, pleśni od konwencjonalnie stosowanych związków typu chlor czy fluor. Skuteczność dezynfekcji ozonem przewyższa promieniowanie UV i filtry HEPA. Ozon nie pozostawia po sobie toksycznych półproduktów rozpadu, nie odkłada się w tkankach organizmów żywych, nie skaża gleby ani wody, nadmiar ozonu rozkłada się do tlenu, co czyni ozon bardzo ekologicznym i przyjaznym dla środowiska.
Istnieje wiele badań naukowych, które pokazują, że ozon jest w stanie zniszczyć koronawirusa SARS, a struktura nowego koronawirusa 2019-nCoV jest prawie identyczna z SARS. Koronawirusy, o których słyszymy przez epidemię, przenoszą się drogą kropelkową, a więc po kichnięciu, czy kaszlnięciu wirus osadza się na powierzchni, przez którą może zarazić się inna osoba. Według badań koronawirus w temperaturze ~4 stopni Celsjusza może pozostać aktywny nawet do 28 dni. Na powierzchni w pomieszczeniu, gdzie panują standardowe, pokojowe warunki koronawirusy pozostają zakaźne od 2 do 9 godzin. Ozonowanie pomieszczenia, biura czy mieszkania, z pewnością zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem, wirusem grypy i innych. Wyniki badań przeprowadzonych przez Institute of Virology w Hubei (Chiny) potwierdziły skuteczność ozonowania w niszczeniu nowego koronawirusa 2019-nCoV. Ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, jest skuteczniejszy niż inne dezynfektanty. Wirusy osłonkowe są bardziej wrażliwe na czynniki fizyko-chemiczne niż wirusy bezosłonkowe, jako że koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, jest on wyjątkowo wrażliwy na ozonowanie.
Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dokonało oceny skuteczności dezynfekcji ozonem. Przeprowadzone badania wskazały, że zastosowanie takiej formy odkażania jest bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych sposobów dezynfekcji. Dzięki zdolności do swobodnego rozprzestrzeniania się gazu, skutecznie wykonany zabieg umożliwia usunięcie zanieczyszczenia biologicznego z trudno dostępnych oraz łatwych do przeoczenia miejsc. Ocena skuteczności dezynfekcji po przeprowadzonym ozonowaniu wykazała bardzo wysoką redukcję zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Ozonowanie okazało się również skuteczne w stosunku do drobnoustrojów trudniejszych do zwalczania innymi metodami. Ozonowanie niszczy nie tylko same bakterie, ale również przykrą woń, która jest efektem procesów gnilnych zachodzących wskutek ich działania na produkty spożywcze.
“Ozone should be adopted as a weapon in the global fight against COVID-19.”